Sněhové podmínky ve středisku Champéry nahlášené 17. led: Champéry uvádí 29cm sněhu na sjezdovkách a 13 z 17 vleků v provozu. Přinášíme sněhové zpravodajství, na kolika sjezdovkách se lyžuje, kolik vleků je v provozu, kdy naposledy sněžilo, kolik sněhu napadlo a jaké je počasí. Sněhové podmínky jsou zaznamenávány jen během lyžařské sezóny.
Malebné švýcarské městečko Champéry leží hodinu a půl od Ženevy při cestě k Mont Blancu. V roce 1969 bylo jedním ze zakládajících středisek obrovského francouzsko-švýcarského resortu Portes du Soleil, ale zvlášť za zimní rekreací se sem jezdilo dávno před tím. Už v roce 1857 tu byl otevřen první hotel Dent-du-Midi, který dnes bohužel nestojí a který svou první oficiální zimní sezonu zažil až s boomem lyžování, konkrétně v roce 1910. V té době sem už čtyři roky jezdila železnice, tudíž doprava byla jednodušší a rychlejší. Vlak byl pro turisty, kteří se rozhodli v horách relaxovat, důležitý, avšak na to, aby se Champéry stalo plnohodnotným lyžařským střediskem, potřebovalo vlek či lanovku. Ta první, jež spojila Champéry s vrcholem Planachaux se rozjela v roce 1939.
Na lyžích pro fondue
Dnes jezdí na Planachaux (1800-2000 m) lanovka kabinková, která vás zaveze do ráje zejména pokročilejších lyžařů. Těm doporučujeme červené sjezdovky na Grand Paradis, na druhou stranu pak po některé z modrých můžete sjet do vedlejšího střediska Les Crosets, které se pyšní vyhlášeným snowparkem.
Zajímavá je pro turisty návštěva Champéry a okolí i v létě, kdy mohou například v horách na dnes už nikterak nestřežené hranici objevovat někdejší pašerácké stezky mezi Švýcarskem a Francií. Mimo zimní sezonu je v provozu také místní lanové centrum.
Obrovský lyžařský resort na francouzské i švýcarské straně Alp Portes du Soleil vám umožní na jeden skipas lyžovat až na 650 kilometrech sjezdovek, neboť propojuje dvanáct lyžařských středisek v obou zemích. A mimo těch sportovních, si v této oblasti můžete dopřát také gastronomické zážitky, které vám nabídne devadesátka špičkových horských restaurací na sjezdovkách. Zvlášť doporučujeme ochutnat švýcarské sýrové speciality fondue a raclette.
Za zvoníkem a na farmu
Dnes je Champéry moderní lyžařské středisko s michelinskými restauracemi a luxusními hotely, přesto tu staré časy připomínají nejen původní zachovalé chalupy. Mimo jiné tu žije a pracuje poslední švýcarský zvonař. V dílně Jeana Denise Perrina tak můžete vidět po generace předávané umění ruční výroby zvonů.
Při procházkách městečkem se pokocháte pohledem na impozantních sedm vrcholků Dents du Midi, z nichž nejvyšší, La Haute Cime měří úctyhodných 3257 metrů. Nejlépe poznáte Champéry při prohlídce komentované profesionálním průvodcem. A pokud vás zajímá tradiční švýcarský venkovský životní styl, zajeďte se podívat na místní farmu, kde vás pohostí svými produkty a ukážou vám, jaké to je starat se denně o stádo dvaačtyřiceti krav.