Na tyrolské straně Arlbergu leží dvě prestižní lyžařská střediska známá pro lyžaře nejen z Evropy: Sankt Anton am Arlberg a St. Christoph. Před sto lety se zde začala psát historie alpského lyžování. Zkušení lyžaři a snowboardisté z celého světa se zde dnes setkávají, aby mohli posoudit náročnost sjezdovek tohoto střediska.
St. Anton nabízí milovníkům lyžování vše, co si jen mohou přát: výborně upravované sjezdovky různých stupňů obtížnosti, svahy pro jízdu v prašanu a také spoustu možností, jak trávit čas mimo sjezdovku. Specifické klima v této oblasti způsobuje časté prudké sněžení v celém areálu.
Celkem 348 kilometrů sjezdovek se spolehlivými sněhovými podmínkami nabízí zábavu pro všechny typy lyžařů, od začátečníků až po opravdové borce. Nejlehčí, modré tratě, tvoří víc než 40 % zdejších terénů, vyrovnaná je i protiváha sjezdovek červených, ale ani nejsložitějších sjezdů není málo. Nejdelší zdejší sjezd do údolí měří 9 kilometrů, dost na to, abyste po dojezdu měli stehna v jednom ohni. Pro freestylery se nabízí výběr ze 7 upravovaných snowparků. To vše obsluhováno téměř stovkou moderních lanovek a vleků!
Do srdce střediska St. Anton vede lanovka Galzigbahn. Futuristická architektura dolní stanice - budova s obřím kolem pohybujícím se za skleněnou fasádou - je pravidelnou součástí všech pohlednic, na které tady ve stáncích se suvenýry narazíte.
Z horní stanice Galzigbahn si můžete vychutnat krásný výhled na St. Anton a údolí Stanzertal, který vás bude doprovázet po celou dobu jízdy po modré sjezdovce. Na druhé straně stanice Galzigbahn na vás čeká další úžasný výhled, a to v podobě obce St. Christoph pokryté bílou peřinou. Nádherná panoramata zde kazí jen elektrické vedení (ale nějak elektřinu do vesnice přivést museli).
Vraťme se ke Galzigu. Doporučujeme prohlédnout si Schindler Spitze (2660 m), kde uvidíte strmé skalní stěny, které dělají majestátní dojem. Těsně před horní stanicí lanovky se před vámi otevírá nádherné panorama Voralbergu. Z vrcholu vede velmi dlouhá trať přes údolí Valfergehrtal. Po překonání 1200 výškových metrů se můžete dostat do malé klidné vesničky Stuben, která je pravým opakem St. Anton. Milovníci prázdných svahů a kvalitního sněhu by měli určitě zamířit na protilehlý vrchol Albona.
Kolem poledne vám doporučujeme navštívit nejvyšší bod střediska - vrchol Valluga (2811 m). Na tento výlet si musíte rezervovat asi 1,5 hodiny, protože lanovka Vallugabahn startující z Galzigu má omezenou kapacitu a během slunečných dní můžete čekáním na ni strávit až 30 minut. Na vrchol vás může dostat i druhá lanovka Valluga II, kde nejsou takové davy. Lanovka však vypadá jako krabice od zápalek a je pouze pro 4 osoby. Nicméně, dostat se na vrchol za to rozhodně stojí, protože tam na vás čeká úžasné panorama Alp s výhledem do všech světových stran. Pro návrat z Valluga je výborná trasa Huettel Ulmer - St. Anton - 11,3 km.
Odpoledne jsou ideální sjezdovky na Gampenu (1850 m) a Kapall (2330 m), které jsou během celého dne vystaveny slunečnímu záření. Zde je začátek vyřazovací trasy Kandahar, kde se v roce 2001 konal Světový pohár. Musíte mít opravdu dobrou kondičku, abyste se vrátili z Kapall až do St. Anton bez zastavení.
Pestrou trasu nabízí také Rendl ležící na druhé straně údolí. Dolní stanice lanovky Rendlbahn byla u příležitosti rekonstrukce posunuta blíže k centru města. Je zde obvykle o něco méně lyžařů než v hlavní části střediska.
Zdejší skipas umožňuje svezení na 348 km sjezdovek. Kromě 128 kilometrů v oblasti St. Anton (plus St. Christoph a Stuben) je zahrnuta i velká oblast ležící těsně za hranicí Tyrolska (ve Vorarlbersku), a to areál Lech-Zürs, který je už několik sezón spojen lanovkou s dalším střediskem Warth-Schröcken. Nicméně pokud se chcete dostat do Vorarlberska, musíte použít placené autobusy nebo vlak v blízkosti dolní stanice Galzigbahn. Mimochodem, vlakem mohou cestovat do St. Anton i čeští lyžaři - cesta sice trvá okolo 12 hodin, ale na trase je třeba překonat jen jeden přestup v Linci.
Kandaharweg 9
6580 St. Anton, Tyrol
Austria