Jsi zdatný lyžař, co se nebojí výzev a spustíš se klidně i z Hahnekammu? Za lyžařským adrenalinem ale nemusíš až do Kitzbühelu, připravili jsme přehled deseti nejprudších českých sjezdovek, jejichž průměrný sklon přesahuje 30%.
Do našeho žebříčku jsme zahrnuli jen nejnáročnější, tedy černé nebo červeno-černé sjezdovky, které jsou řádně vyznačeny v mapách středisek a jsou v plné délce strojově upravovány. Pro výpočet průměrného sklonu těchto tratí jsme použili nepřímou metodu, tedy podíl výškového rozdílu a délky sjezdovky.
Všechny důležité údaje najdeš u popisu jednotlivých sjezdovek.
Nejprudší české sjezdovky
BOUŘŇÁK: Slalomák
- délka: 700 m
- výškový rozdíl: 256 m
- průměrný sklon: 37 %
Nejprudší českou sjezdovku najdeme v Mikulově v Krušných horách na severním svahu Bouřňáku (869 m.n.m.). Díky osvětlení se Slalomový svah využívá i při večerním lyžování. Na vrchol se vyvezete lyžařským vlekem Doppelmayr a Pomou.
ZADNÍ TELNICE: Slalomák
- délka: 500 m
- výškový rozdíl: 180 m
- průměrný sklon: 36 %
Na vrchol černého Slalomáku v Zadní Telnici v Krušných horách se vyvezete kotvovým vlekem. Dojezd této prudké sjezdovky se nachází přímo u centrálního parkoviště, mezi dolní stanicí kotvového vleku a dvousedačkové lanovky Zadní Telnice-Rudný.
ROKYTNICE NAD JIZEROU: Dřevařská
- délka: 962 m
- výškový rozdíl: 330 m
- průměrný sklon: 34 %
Třetí nejvýše položené středisko v České republice Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou nabízí také jednu z nejnáročnějších sjezdovek. Na vrchol této černé Dřevařské sjezdovky se vyvezete lyžařským vlekem Montaz.
ŠPINDLERŮV MLÝN: FIS World Cup
- délka: 1375 m
- výškový rozdíl: 450 m
- průměrný sklon: 33 %
Černá náročná sjezdovka vybavená certifikátem FIS má mezinárodní parametry a pořádají se na ní ty nedůležitější a největší lyžařské závody. Ti nejnáročnější lyžaři, kteří hledají ve Špindlerově Mlýně výzvu, ji najdou ve Svatém Petru. Na FIS World Cup trať se vyvezete dvousedačkou Svatý Petr – černá a lyžařským vlekem Svatý Petr – hřiště.
JEŠTĚD: Slalomák
- délka: 920 m
- výškový rozdíl: 300 m
- průměrný sklon: 33 %
Na tuhle černou sjezdovku na Ještědu se vyvezete 4-sedačkovou lanovkou Densoline, která vás dopraví až na Černý vrch. Dojezd Slalomáku je u nástupní stanice téže lanovky.
ŠPINDLERŮV MLÝN: Stoh
- délka: 1350 m
- výškový rozdíl: 420 m
- průměrný sklon: 31 %
A Špindl se nám do žebříčku nejprudších sjezdovek dostal ještě jednou, tentokrát na šesté místo, a to s černo-červenou sjezdovkou Stoh v lokalitě Svatý Petr. Na sjezdovku se vyvezete pomou.
DOLNÍ MORAVA: Sněžník A
- délka: 1200 m
- výškový rozdíl: 369 m
- průměrný sklon: 31 %
Kombinovaná černo-červená sjezdovka na Dolní Moravě je známá svým náročným startem a mírnějším dojezdem. Na start sjezdovky vás vyveze 4-sedačková lanovka Sněžník, na její mírnější červenou část lyžařský vlek Kamila.
PŘEMYSLOV: Přímá
- délka: 750 m
- výškový rozdíl: 225 m
- průměrný sklon: 30 %
Nejnáročnější sjezdovkou v Přemyslově je Přímá, s mírnějším startem a dojezdem a prudkou střední pasáží. 4-sedačková lanovka Jelení vás vyveze až na vrchol Jelení Skalky, kde se nachází start Přímé sjezdovky.
ŽACLÉŘ – PRKENNÝ DŮL: Sjezdovka č. VI (V)
- délka: 500 m
- výškový rozdíl: 150 m
- průměrný sklon: 30 %
V Prkenném Dole najdete dokonce dvě sjezdovky se stejným sklonem, přesto je jedna z nich označená jako náročná – černá a druhá jako červená. Obě mají stejnou délku i převýšení, liší se jen rozdílným terénem. Všechny sjezdovky v Prkenném Dole mají nejnáročnější dojezd, u výstupní stanice vleků se nacházejí modré sjezdovky a až zhruba v polovině svahu začíná středně náročná trať V i nejnáročnější černá VI.
PEC POD SNĚŽKOU: Hnědý vrch
- délka: 500 m
- výškový rozdíl: 150 m
- průměrný sklon: 30 %
Na start téhle náročné sportovní sjezdovky v Peci pod Sněžkou vás vyveze 4-sedačková lanovka Hnědý vrch – a ještě před sjezdem se můžete rozhodnout, jestli přece jen nezvolíte raději méně náročnou červenou variantu.